پروژه گرگان

وضعیت پروژه در یک نگاه

عنوان پروژه:

احداث خط انتقال آب از سد انحرافی محمدآباد به سد مخزنی کوثر (نومل) به روش  PC

کارفرما:

شرکت آب منطقه‌ای گلستان

دستگاه نظارت:

شرکت مهندسی مشاور طوس آب

پیمانکار:

شرکت توسعه خط لوله هامون (هپیکو)

شماره قرارداد:

17607/305/96/ص

تاریخ شروع پروژه :

1396/10/14

مدت کل قرارداد:

18 ماه شمسی

1.1       محل و موقعیت پروژه

رشته کوه های البرز در قسمت جنوب و شرق استان گلستان به طور موازی و در جهت شرقی – غربی کشیده شده است و از مرز استان مازندران و گلستان شروع شده و به صورت نواری هلالی امتداد یافته است.

روستای محمد آباد در دشت گرگان و در 4 کیلومتری شمال شهرستان گرگان و در مسیر جاده ای آق قلا قرار گرفته است. این روستا از شمال با روستاهای قربان آباد، یامپی، از غرب متصل به فرودگاه گرگان، از شرق با روستاهای فوجرد و کماسی و از جنوب با روستای امیرآباد همجوار است. شغل اصلی مردم روستا کشاورزی و دامداری و صنعت می باشد و زبان مردم محمدآباد فارسی با گویش نزدیک به گویش استر آبادی می باشد.

به طور کلی جغرافیای طبیعی استان گلستان به سه بخش، ناحیه کوهستانی، کوهپایه‌ای و جلگه‌ای تقسیم شده است.

گرگان همواره یکی از قطب‌های مهم اقتصادی کشور در زمینه‌های کشاورزی، دامداری و صنایع وابسته به آن‌ها بوده است. محور فعالیت‌های اقتصادی استان گلستان، فعالیت کشاورزی است. این فعالیت شامل: زراعت، باغ داری، جنگل و مرتع، دام و طیور، شیلات و آبزیان است. کمی رطوبت، وسعت اراضی جلگه ای، تابستان‌های گرم و خشک، به طور چشمگیری زمینه کشت گندم، پنبه، جو، سیب زمینی و دانه‌های روغنی چون سویا، آفتابگردان در استان به وجود آورده است. گندم، عمده‌ترین محصول زراعتی استان بوده که هم به صورت آبی و هم به صورت دیمی کشت شده و نسبت به کل کشور از عملکرد بالائی برخوردار است.

سد کوثر که به سد نومل نیز شهرت دارد از نوع سد خاکی است که در 16 کیلومتری جنوب شرقی شهر گرگان مرکز استان گلستان بر روی رودخانه نومل احداث شده است. بند قدیمی نومل در شمال شرقی روستای نومل گرگان قرار داشته است.

سد بر روی آبراهه اصلی حوضه آبریز فرعی نومل در حوضه آبریز قره‌سو احداث گردیده و آب رودخانه گرمابدشت از حوضه آبریز قره‌سو نیز توسط یک سد انحرافی به آن هدایت می شود.

1.2       حدود کار پروژه

  • v تهیه و تأمین کلیه لوله‌ها، شیرآلات و متعلقات و تجهیزات مکانیکال و الکتریکال خط انتقال آب و حمل و باراندازی در محل پروژه
  • v احداث خط انتقال آب از سد انحرافی محمدآباد به سد مخزنی کوثر (نومل) شامل: اجرای خط انتقال با لوله چدن داکتیل به قطر نامی 1000 میلیمتر و کلاس فشاری C25 بطول حدود 28 کیلومتر و دبی متوسط 1200 لیتر بر ثانیه
  • v احداث کلیه سازه‌های فرآیندی شامل: حوضچه‌های شیرآلات و ابنیه مورد نیاز (حدود 50 حوضچه شیرهوا، حدود 30 حوضچه تخلیه، حدود 6 حوضچه قطع و وصل، 2 حوضچه فشارشکن، 1 حوضچه شیر سوزنی و 1 حوضچه فلومتر)
  • v اجرای کامل تجهیزات الکتریکال
  • v احداث ساختمان کنترل و بهره‌برداری
  • v احداث گذر از بستر رودخانه با مجموع طول 50 متر برای خط لوله چدن به قطر 1000 میلیمتر
  • v عملیات عبور لوله از عرض جاده ها
  • v تجهیز و برچیدن کارگاه
0:00
0:00

امکان ارسال دیدگاه جدید وجود ندارد.

    برای مشاوره تماس بگیرید!