لوله PVC  (پی وی سی)

این لوله یکی از لوله هایی است که هم اکنون در سطح کشور در حال استفاده است. این لوله ها دارای دوام و طول عمر بالایی هستند و از طرفی هم دارای نصب و راه اندازی ساده می باشند و خوشبختانه سبک وزن نیز هستند. این لوله ها به علت اینکه خنثی کننده نشتی های ساختمان هستند، این امکان را برای ایمنی بهتر دارند و برای همین منظور بیشتر در آپارتمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

معنای پی وی سی چیست؟

پلی وینیل کلرید؛ یک ماده ترموپلاستیک مصنوعی ساخته شده توسط پلیمریزاسیون وینیل کلرید می باشد. خواص آن بستگی به افزودنی های پلاستیسیته دارد. فرم های قابل انعطاف PVC در تولید شلنگ، عایق، کفش، لباس، و غیره استفاده می شود.

چرا از لوله های پی وی سی استفاده می کنیم؟

لوله های پی وی سی مستحکم و بادوام بوده و به آسانی قابل نصب هستند، و هنگامی که در نهایت به پایان عمر مفید خود می رسند، می توانند دوباره بازیافت شوند و به لوله های PVC جدید تبدیل شوند. در نتیجه، سیستم های لوله PVC از نظر هزینه ای بسیار کارآمد هستند. تا اواخر دهه ۱۹۹۰ ، تثبیت کننده های دما بر پایه نمک های سرب به طور گسترده ای برای تولید لوله های PVC استفاده می شد.

لوله های فاضلاب مدرن اکثراً از پلاستیک ساخته شده اند. پیمانکاران دریافتند که پی وی سی مزایای بسیاری دارد و به همین دلیل آنها پی وی سی را به یکی از مواد اصلی ایجاد لوله های فاضلاب تبدیل کردند.

طول عمر مورد انتظار لوله های پی وی سی ۵۰ تا ۷۰ سال است، اگر چه برخی از داده های ارائه شده توسط تولید کنندگان لوله های پلاستیک نشان می دهد عمر بیش از ۱۰۰ سال را برای این مواد نشان می دهد از آنجایی که تنها از سال ۱۹۷۰ در ایالات متحده از این مواد استفاده شده، این مواد برای تعیین دقیق تر طول عمر بسیار جوان باشند.

ترکیبات پی وی سی چیست؟

پلی وینیل کلراید (PVC) یک پلاستیک است که به طور گسترده ای استفاده شده و شامل کربن، هیدروژن و کلر است. این پلاستیک به وسیله پلیمریزاسیون تولید می شود. مولکول های مونومرهای وینیل کلرید برای ایجاد مولکول های زنجیره ای طویل با پلی وینیل کلرید ترکیب می شوند.

انواع لوله های پی وی سی

هشت نوع اساسی لوله های پلاستیکی وجود دارد:

 • Solid wall pipe
  • Structured wall pipe.
  • Barrier pipe.
  • ABS (acrylonitrile butadiene styrene)
  • UPVC (unplasticized polyvinyl chloride)
  • CPVC (post chlorinated polyvinyl chloride)
  • PB-1 (polybutylene)
  • PP (polypropylene)

مزایای لوله PVC (پی وی سی)
– حمل و نقل و نصب آسان
– مقاومت در برابر خوردگی
– نیاز کمتر به اتصالات