وزیر نیرو با استقرار در محل سد حاجیلرچای، توضیحات فنی لازم درخصوص پروژه‌های آماده افتتاح این وزارتخانه در استان آذربایجان شرقی را ارائه و پس از آن رئیس جمهور از طریق ارتباط ویدئوکنفرانسی دستور افتتاح این طرح‌ها را صادر کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، در این مراسم سه پروژه‌ بزرگ سد حاجیلرچای، پروژه‌ 700 هکتاری اراضی کشاورزی آقبلاغ و شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین با دستور حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی به بهره‌برداری رسید.
سد حاجیلرچای با طول تاج 265 متر و با 95 متر ارتفاع و حجم مخزن 49 میلیون متر مکعب، سدی خاکی با هسته‌ رسی است که با هدف تأمین آب شرب و کشاورزی شهرستان ورزقان، خاروانا و صنایع منطقه احداث شده است.
بر اساس این گزارش، این سد در فاصله‌ 130 کیلومتری شمال تبریز در شهرستان ورزقان واقع شده و هدف از اجرای آن، تأمین آب شرب و کشاورزی شهرستان ورزقان، خاروانا، روستاهای اطراف و تأمین آب مورد نیاز صنایع منطقه است.
حجم آب قابل تنظیم سد حاجیلرچای 61 میلیون متر مکعب و حجم عملیات خاکریزی بدنه آن حدود دو میلیون مترمکعب عنوان شده و برای احداث ساختمان این سد 1561 میلیارد ریال هزینه شده است. بازده اقتصادی و ایجاد ظرفیت‌های جدید برای اشتغال در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و شرب از مهم‌ترین ویژگی‌های این پروژه است.

بهره‌برداری از پروژه‌ 700 هکتاری اراضی کشاورزی آقبلاغ طرح توسعه بهره‌برداری ارس
بهره‌برداری از پروژه‌ 700 هکتاری اراضی کشاورزی آقبلاغ در شهرستان جلفا نیز با هدف استفاده از حقابه‌ جمهوری اسلامی ایران از رودخانه‌ مرزی ارس صورت گرفت.
این گزارش حاکی است، با گشایش این پروژه شاهد اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی منطقه و ارتقای راندمان آبیاری و افزایش تولید خواهیم بود.
بنا بر این گزارش، هدف از اجرای این پروژه بزرگ استفاده از 102 میلیون متر مکعب از حقابه جمهوری اسلامی ایران از رودخانه مرزی ارس برای آبیاری بیش از 16 هزار هکتار از اراضی منطقه به منظور ایجاد اشتغال، توسعه صنایع جانبی و تأمین آب مورد نیاز صنعت است.
برای این طرح که دارای پنج ناحیه عمرانی شامل سد گلفرج و شبکه‌ بالادست، سد گردیان و شبکه بالادست، اراضی آقبلاغ، دشت‌های یکانات و هرزندات است، بالغ بر 3500 میلیارد ریال هزینه شده است.
بر همین اساس، پروژه 700 هکتاری اراضی کشاورزی آقبلاغ با اهداف اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی منطقه، کاهش مهاجرت و تثبیت جمعیت و ارتقای راندمان آبیاری و افزایش تولید در شهرستان جلفا به بهره‌برداری رسیده است.

بهره‌برداری از شبکه‌ آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین
با بهره‌برداری از شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین، آب مورد نیاز 12 هزار هکتار از اراضی توسعه در استان آذربایجان‌شرقی تأمین شده و تولید بیش از 100 هزار تن انواع محصولات کشاورزی امکان‌پذیر می‌شود؛ علاوه بر اینکه از مهاجرت و ایجاد اشتغال برای بیش از 12 هزار نفر جلوگیری خواهد کرد.
بر اساس این گزارش، طول کانال اصلی آبیاری و زهکشی در این پروژه، 52 کیلومتر و ظرفیت آن 72 متر مکعب در ثانیه است. در اولویت اول 5290 هکتار از این اراضی، در دست اجراست که 9 ایستگاه پمپاژ ثانویه روی کانال اصلی فشار مورد نیاز شبکه آبیاری تحت فشار را تأمین می‌کند.
با بهره‌برداری این بخش 16 هزار تن محصولات کشاورزی تولید و برای 2000 نفر شغل ایجاد شده که برای اجرای آن حدود 3000 میلیارد ریال هزینه شده است.
این گزارش حاکی است، با بهره‌برداری از شبکه آبیاری و زهکشی اراضی بخش گرمادوز شهرستان خداآفرین که با هدف تأمین 2000 هکتار از اراضی کشاورزی انجام شده است، اشتغال‌زایی، رونق محصول، کاهش مهاجرت و تثبیت جمعیت را شاهد خواهیم بود.