به علت شکسته‌ شدن بخشی از سیل‌بند احداث شده «یلمه‌خندان»، بخشی از شرق آق‌قلا مجددا دچار آبگرفتگی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، در پی بارندگی‌های اخیر، ذوب شدن برف ارتفاعات و طغیان رودخانه‌های گلستان به ویژه گرگانرود بخش‌هایی از شهرستان آق‌قلا مجددا در محاصره آب قرار گرفت.

هم اکنون نیروهای مهندسی سپاه، گروه‌های جهادی و ارتش در کنار نیروهای مردمی برای ایجاد سیل‌بند در حال تلاش هستند.

دو قسمت سیل بند خاکی در آق‌قلا شکافته شده است

امان‌گلدی ضمیر فرماندار آق‌قلا دقایقی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گرگان با تائید شکافته شدن دو قسمت سیل‌بند خاکی در آق‌قلا و حرکت سیلاب به سمت آق‌قلا اظهار کرد: از ساعتی پیش این اتفاق رخ داده و حجم آب بالای پشت این سیل‌بندها به سمت شهر در حرکت است.

وی ادامه داد: وضعیت هشدار در مناطق کل‌‌آباد، حکیم‌آباد، تازه‌آباد، عیدگاه و دیگر مناطق صادر شده و نیروهای امدادی هم در منطقه حضور دارند.

فرماندار آق‌قلا تصریح کرد: اسکان توسط هلال احمر در حال انجام است و افرادی که در خطر سیل قرار دارند می‌توانند به مناطق اسکان موقت مراجعه کنند. تمام دستگاه‌های امدادی و نیروهای امدادی و جهادگران

وضعیت هشدار در مناطق کل‌‌آباد، حکیم‌آباد، تازه‌آباد، عیدگاه و دیگر مناطق صادر شده است

سپاه در منطقه حاضر و در حال خدمت‌رسانی به شهروندان هستند.

وی بیان کرد: سعی بر این است این دو نقطه شکاف با شمع‌کوبی پوشیده شود و در صورت پوشیده شدن به معنی رفع نگرانی نیست و همچنان نگرانی وجود دارد. در این راستا قریب به یک‌هزار نفر از نیروهای مردمی نیز در منطقه حضور دارند و در حال کمک هستند.

وی تاکید کرد: امیدوارم همانند گذشته بتوانیم با وحدت این مشکل را برطرف کنیم. در حال حاضر نیز نیاز به نیروهای انسانی و امکاناتی مانند کیسه و بیل برای مهار آب و ایجاد سیل‌بند و ترمیم نقاط آسیب‌دیده هستیم.

وی تصریح کرد: به اهالی روستاهایی مانند کل آباد و عیدگاه اعلام شد که منازل خود را ترک یا طبقات اول منازل خود را تخلیه کنند. هشدار لازم به روستاهای عطاآباد داده شده که آمادگی لازم در صورت بالا آمدن آب داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: از شب گذشته تاکنون نیروهای مردمی و گروه‌های جهادی در حال استحکام‌بخشی

 نیاز به نیروهای انسانی و امکاناتی مانند کیسه و بیل برای مهار آب و ایجاد سیل‌بند و ترمیم نقاط آسیب‌دیده وجود دارد

سیل‌بندهایی که در معرض خطر بودن، هستند و آماده‌باش کامل در شهرستان حکم‌فرما است.

فرماندار آق قلا همچنین در گفت و گو با شبکه خبر گفت: در تلاش هستیم تا با اقداماتی مسیر آب را ببندیم اما در چنین شرایطی نیز همچنان احتمال خطر وجود دارد.

فیلم| گفت‌و‌گوی فرماندار آق‌قلا در مورد تخلیه بخش‌هایی از شهر

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان نیز پیشتر اعلام کرده بود: میزان بارش در استان، از ابتدای سال آبی تا 5 اردیبهشت سال جاری، 661 میلی متر بوده است که نسبت به مدت مشابه درازمدت 83 درصد و نسبت به سال آبی گذشته حدود 84 درصد افزایش را نشان می دهد.

 علی نظری اظهار در خصوص بارندگی‌های چند روز گذشته نیز گفته بود: با توجه به وقوع بارندگی از 2 اردیبهشت تا چهارم اردیبهشت 98 در سراسر استان به ویژه در شرق استان که در منطقه تنگراه 107 میلیمتر بوده است و روند ذوب برف ارتفاعات که منجر به افزایش و تداوم آبدهی در رودخانه های بالادست استان شده است.

همچنین وی در خصوص آبدهی گرگانرود نیز گفت: روز 5 اردیبهشت  98 آبدهی رودخانه اصلی گرگانرود دربالادست سد وشمگیر (روستای قزاقلی) حدود 140 متر مکعب برثانیه می باشد،که وقوع سیل در مناطق پایین دست حوضه قره سو و گرگانرود محتمل است. لذا از هم استانی‌های عزیز خواهشمندیم همچنان از نزدیک شدن به رودخانه ها، مسیل ها ، مخازن سدها و مناطق مستعد وقوع سیل خودداری کنند.